ENGLISH TÜRKÇE  
   
Başkandan Mesaj
Başkandan Mesaj Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED 2014 yılında mobilya sektörünün “Çatı Kuruluşu” olarak kuruldu. Kısa sürede, sektörümüzün dokuz büyük derneği ve onların bünyesinde ülkemizin dört bir yanında üretim yapan binlerce mobilyacımızın iradesini temsil eden bir kurum olduk. Bu süreçte, sektörün büyüme hikayesinin tam merkezinde yer aldık. Gelmiş olduğumuz noktada, sektörümüzdeki diğer dernekler de MOSFED ailesine katılmak ve güçlerini bizimle birleştirmek için sırada bekliyorlar. Görünen o ki, önümüzdeki dönemde, mobilya sektörünün büyümesi ile paralel, mobilya sektörünün “çatı kuruluşu” da büyüyecek ve daha çok mobilyacıyı temsil edecek.
MOSFED olarak kurulduğumuz 2014 yılından bu yana geniş bir yelpazede yürüttüğümüz faaliyetler ile Türkiye mobilya sektörünün nabzını tuttuk.
Bu süreçte Avrupa’nın birinci, dünyanın ise ikinci büyük mobilya fuarı olan CNRİMOB’u düzenledik. 2015 yılında fuarın tanıtımını 25 ülkede gerçekleştirmiştik. Tüm bu çabaların sonucunda, ne mutlu ki, fuarımız bizim açımızdan hedeflenen rakamlara ulaşırken, 2016 için belirlediğimiz ihracat rakamlarını elde etmek açısından da büyük bir müjdeci ve aynı zamanda sektöre büyük bir moral kaynağı oldu. Aynı şekilde, CNRİMOB bünyesinde 2015, 2016 ve2017 deda gerçekleştirdiğimiz gala programları, sektörün büyük buluşmalarına dönüştü. Uluslararası ve ulusal fuar katılımları, toplantı ve çalıştaylar, sektör değerlendirme sunumları, protokol ziyaretleri, ulusal ve uluslararası organizasyonlara sponsorluklar, sektördeki etkinliğimizi arttıran ve mobilyacımızın sesini duyuran önemli faaliyetlerimizdi.
MOSFED, sektörün sorunları noktasında reaksiyon göstermeyi en önemli görevleri arasında sayarken, çoğu zaman bu sorunların çözümünde de pro-aktif bir tutum sergiledi. Sektörü ilgilendiren tebliğler hakkında görüş bildirirken, çoğunluğu KOBİ olan üyelerimizin ihracat, AR-GE, tasarım ve markalaşma teşviklerinden faydalanmasını ve en genel anlamda “kurumsallaşma” sorunlarının aşılmasında mesafe kat edilmesine yardımcı olduk. Bu sorun, bugün de mobilyacılarımızın tezgahlarında duruyor ve diğer sorunlarımızın merkezinde yer alıyor. MOSFED olarak bu sorunun çözümünde her zamankinden daha çok sorumluluk üstleneceğiz. 

Nitekim, bu ve buna benzer sorunlarımızın kamuoyu desteği olmadan çözülemeyeceğinin bilinciyle, görsel ve yazılı basında sık sık yer almaya özen gösterdik. Böylece, hem “Mobilya Ülkesi: Türkiye” hikayesinin hem de bu hikayeyi yazarken kalemimizi bazen ağırlaştıran sorunların ilgililerce duyulmasını istedik. Şükür ki, bunu da başardık.

Faaliyet süresince MOSFED, sadece sorun teşhis eden ve çözüm önerileri sıralayan bir yapı olmakla sınırlı kalmayıp aynı zamanda sektör için hedef ve stratejiler üretti. Bu doğrultuda, mobilya sektörünün 2023 hedeflerini belirledik. Bunlar; 25 milyar $ üretim ve 10 milyar $ ihracat ile dünyanın ilk beş mobilya ülkesinden biri haline gelmektir. Bunu yaparken, istikrarlı ve gelişmiş ülke pazarlarına yönelik katma değeri yüksek mobilya üretmek istediğimizi, bunun yolunun ise “tasarımdan geçtiğini” bulunduğumuz her mecrada ifade ettik. Mobilya sektörü için merkezi öneme sahip tasarım meselesini de, “kurumsallaşma” sorunundan bağımsız ele alamayız.

“Kurumsallaşma” sorunumuzu aşıp, mobilya sektörünün temsilcileri olarak el birliği ile koyduğumuz hedeflere ulaşacağız. Kurumsallaşma işbirliği kültürümüzü de geliştirecek ve sektörün tüm sorunlarına karşı birlikte hareket etme sonucunu getirecektir. Unutmayalım ki, sektör iç pazara üretim yapan ve dış ticaretin ihracat aleyhine geliştiği bir tablodan, bugünkü “dış ticaret fazlası veren” görüntüsüne nasıl ulaştıysa, bundan sonra da çıtayı hep daha yükseğe koyabilir.  

Bu vesileyle, Türkiye mobilya sektörünün “çatı kuruluşu” MOSFED’in bugünlere gelmesinde emeği geçen ve destek verenleri selamlıyorum.
 
Ahmet GÜLEÇ
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı 

 

 
 
 
           
KURUMSAL
 


Yaklaşan Etkinlikler
 
 
 
 
 
SİTE HARITASI
KURUMSAL
ÜYELERİMİZ
HABERLER
ETKİNLİKLER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. İDTM, A2 Blok No:10 K:12 Ofis 376 Yeşilköy - Istanbul
T:+90 212 465 03 00
F: +90 212 465 03 01
E: bilgi@mosfed.com
MARKALAR
Üye kuruluşlarımıza bağlı markaları görüntülemek için tıklayınız.
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Haklari Saklidir 2017 © MOSFED Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri