Türk mobilyacıları “Mos Fuarcılık” ile güçlerini birleştirdi

Türk mobilyacıları “Mos Fuarcılık” ile güçlerini birleştirdi

Türk mobilyacıları “Mos Fuarcılık”  ile güçlerini birleştirdi.
 
12 milyar dolarlık üretim gücü ile dikkat çeken, 200 ülkeye ihracat yapan ve dünyanın en büyük 8. ihracatçı durumunda bulunan Türk mobilya sektörünün çatı örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) sektördeki yeniliklerine devam ederek kendi fuar şirketini kurdu. Türk mobilya sektörünün gücünü tüm dünyaya yayacak ve ticaret hacmini arttıracak organizasyonları düzenlemek üzere kurulan MOS Fuarcılığın, Ocak 2021’de gerçekleştireceği ilk organizasyon ile 1 milyar dolarlık iş bağlantısı oluşturması bekleniyor. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Türk mobilya sektörü dünya mobilya pazarından yüzde 1,5’luk pay almaktadır, hedefimiz ilk etapta bunu yüzde 2,5’a çıkarmak. Türk mobilya sektörü güçlü bir üretim ve tasarım gücüne sahip, kendi fuar şirketimizi kurma amacımız tam olarak bunu daha çok görünür kılmak ve yeni bağlantılar oluşturmak” dedi.
 
Türkiye’yi 12 milyar dolarlık üretim gücüyle dünya mobilya ihracatçıları arasında 8’inci sıraya taşıyan mobilya sektörü bir ilke daha imza attı. 36 bin üreticisiyle Türkiye’nin tamamına yayılan sektör, çatı örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) üzerinden MOS Fuarcılık şirketini kurarak tanıtım organizasyonlarını bünyesine taşıdı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Türk mobilya sektörü tasarım ve üretim gücü ile dünyada çok önemli bir noktada bulunuyor. Dünya mobilya pazarından hali hazırda yüzde 1,5’luk pay alıyoruz ve hedefimiz bunu ilk etapta yüzde 2,5’a çıkarmak. MOS Fuarcılık mobilya konusunda uzman ve sektörün gelişimine, tanıtımına daha fazla katkı sağlama vizyonu ile kuruldu. Tanıtıcı organizasyonlar fuarlar, yeni iş bağlantıları yakalamak için çok özel alanlar olmaya devam ediyor. Buradaki uzmanlığımızı MOS Fuarcılık ile çok daha verimli ve hedefe yönelik yürüteceğiz. Pandemiye rağmen 2020 hedeflerine uygun bir şekilde büyümesine devam eden ender sektörlerden biriyiz ve 2021 yılına çok daha güçlü bir giriş yapmak istiyoruz. MOS Fuarcılık bu noktada önemli görevler üstlenecek durumda. 16 yıldır geleneksel olarak düzenlediğimiz Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarımızı, Ocak 2021’de yeni normale uygun bir biçimde eş zamanlı olarak iki farklı fuar merkezinde düzenleyeceğiz. Her yıl ortalama 50 bini yabancı olmak üzere 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuarımız her hangi bir problem yaşanmaması halinde bu yıl eş zamanlı olarak İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde olacak. İnsanların güvenle gelebileceği, fiziki mesafe ve hijyen koşullarının tam anlamıyla uygulandığı bir sistem ile oluşturmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor” dedi.  

 

Mobilya sektörü fiziki ve sanal fuarlara devam edecek

Mobilya sektörünün rekabete en açık alanlardan biri olduğunu da sözlerine ekleyen Güleç, konuşmasına şöyle devam etti: “Burada sizi ön plana çıkaracak olan şey tanıtım faaliyetleridir. Sektörümüzün uzmanlığı ile şekillenen MOS Fuarcılığın burada önemli fırsat ve kapılar açacağına inanıyoruz. Düzenleyeceğimiz fuarlarda yerleştirme uzmanlık alanına göre oluşacak. İki türlü kategoriye ayıracağız. İlk kategorimizde; ofis, mutfak, ev, modern, klasik ayrımı yapacağız. İkincisinde ise ekonomik, orta, üst olacak şekilde müşterilerimizin hitap ettiği alanlara göre sınıflandıracağız. Hem dikey bir sınıflandırma hem de segmentasyon olacak.”  Fiziki fuarların yanı sıra sanal fuarların da çok önemli bir hale geldiğini aktaran Güleç, 27-30 Temmuz tarihleri arasında Furnistry 2020 adı altında bir sanal mobilya fuarı düzenlediklerini, 50 Türk markasının katıldığı organizasyonun geri bildiriminin daha büyüğünü gerçekleştirmek için büyük bir motivasyon yarattığını kaydetti.
 
‘Kovid-19 için tüm önlemlerimizi aldık’

İlk olarak İstanbul’da düzenlenecek fuarda Kovid-19’a karşı tüm önlemlerin alınacağının altını çizen Ahmet Güleç, şu açıklamalarda bulundu: “Fuarlarımızda tedbirleri en üst düzeyde alacağız. Dünyanın her yerinden gelen misafirlerimiz en iyi şekilde ağırlanacak. Ülkemizin hijyen konusunda ne kadar hassas ve tedbirli olduğunu göstermek zorundayız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen noktalarıyla sağlık bakanlığımızın kurallarına tam olarak uyulacak.

2021 tarihi beraberinde maske, sosyal mesafe ve hijyen şartları göz ardı edilmeyecek şekilde yeni normal yaşama dönmeyi öngörüyoruz. Ülkelerin gerekli önlemleri alarak kısırlaştırma sürecini geride bırakıp piyasaya tekrardan canlılık getirmesini bekliyoruz..” 

error: Content is protected !!