ENGLISH TÜRKÇE  
   
MOSFED Gala Yemeği Yeşilköy WOW Hotel'de Yapıldı.
MOSFED Gala Yemeği Yeşilköy WOW Hotel'de Yapıldı. MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK BULUŞMASI ÜÇÜNCÜ KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13. CNRİMOB Uluslararası Mobilya Fuarı kapsamında Mobilya sektörünün "çatı kuruluşu" MOSFED tarafından artık gelenekselleşen Gala Programı üçüncü kez gerçekleştirildi.  Fuarı ziyaret eden yabancı konukların da büyük ilgi gösterdiği geniş katılımlı programda, mobilya sektörü 2023 hedeflerine ulaşma yolunda güven tazeledi. Geceye Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre de katıldı.

Mobilya sektörünün "çatı kuruluşu" Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) tarafından Wow Otel'de üçüncüsü düzenlenen Gala Programı'nın açılış konuşması MOSFED Başkanı Ahmet Güleç tarafından gerçekleştirildi. Konukları farklı dillerde "hoşgeldiniz" diyerek selamlayan Güleç sözlerine son on beş yıldır sektörün kaydettiği büyük başarıyı överek başlarken, Türkiye'nin dünya mobilya ihracatında 26. sıradan 12.sıraya yükseldiğini söyledi ve bu süreçte payı olan sektör başkanları ve temsilcilerini sahneye davet etti.  Sektörün aktörlerini aynı karde buluşturan aile fotoğrafından sonra Türk mobilya sektörünün 2016 yılında başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere, içeride ve dışarıdaki tüm olumsuz gelişmelere rağmen hız kesmeden üretimine devam ettiğini belirten Güleç, 36.000 üretici ve 10.000 ihracatçıyla sektörün dünya ticaret pastasındaki payını arttırmak istediğini belirtti ve referandumdan sonra belirsizliğin giderilmesiyle mobilya sektörünün daha yüksek güven ve dinamizmle hareket edeceğinin altını çizdi.

MOSFED Başkanı Güleç'in altını çizdiği bir başka konu ise sektörün kendine güvenmesine neden olan unsurlardı. Güleç bu unsurları; girişimci iş adamları, nitelikli iş gücü, evrensel kültüre katkıda bulunan tasarımcılar ve tedarikçiler olarak sıralarken, özellikle Ekonomi Bakanlığı'nın UR-GE başta olmak üzere Turquality, tasarım, fuar katılımları desteklerine dikkat çekti ve CNRİMOB'un yurtdışı fuarlar gibi desteklenecek olduğu için yetkililere teşekkür etti.

Güleç sözlerini tamamlarken, tüm kara propogandaya rağmen İstanbul'a gelen ve ticaret yapan 114 ülkeden yabancı alım heyetlerine teşekkür etti. Güleç, İstanbul'un Napolyon'un da dediği gibi dünyanın başkenti olduğunu ve kendilerinin esnaf geleneğine sahip olan Türk mobilyacıları olan Mustafa Kemal'in "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözü çerçevesinde barış ortamında ticaretten yana olduklarını belirtirken, CNRİMOB'un sektörün tüm paydaşlarına "ne olursan ol gel" felsefesiyle kapılarını açtığını belirtti.

Güleç'ten sonra sahneye gelen CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ise 15 Temmuz'dan sonra yurtdışı ekiplerini arttırdıklarını; Londra ve Dubai'de yeni şirketler açtıklarını belirtti ve fuar katılımcılarının tüm endişelerini kısa süre içerisinde giderdiklerini söyledi. Erem; "dünyada ticaret her şeyin üstünde geliyor ve konjonktür ne olursa olsun insanlar alıp-satmak için dünyanın dört bir yanına ulaşıyorlar" dedi. Erem sözlerini, "fuarın bereketli ve hayırlı geçmesi" temennileriyle kapatırken, MOSFED Başkanı Güleç'e de işbirliklerinden ötürü bir plaket takdim etti.

Gecede son sözü Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre aldı. Dilemre, Türkiye ekonomisinin tüm olumsuzluklara ve dünyada Brexit, Çin'in yavaşlaması gibi gelişmelere  karşın ayakta kaldığını ve son çeyreğe kadar büyüdüğünü söylerken, dış ticaret açığının da %11,7 oranında gerildiğini belirtti.  2023 hedefi doğrultusunda 10 milyar $ ihracatı hedefleyen mobilya sektörünün %80 yerli üretime dayandığını belirten Dilemre, Ekonomi Bakanlığı olarak mobilya sektörüne her düzeyde teşviklerinin artarak süreceğini ekledi. Özellikle, tasarımın önemine dikkat çeken Dilemre, sözlerini kapatırken mobilya sektörünün aktörlerine teşekkür etti ve "yolumuz birlik ve beraberlik içinde yüksek teknolojili, yenilikçi ve AR-GE'ye dayanan ihracat" dedi.
Geceye başta yabancı konuklar olmak üzere geniş çapta katılım gözlenirken, sektör 2023 hedefleri doğrultusunda moral ve güven tazelemiş oldu.
 
 
 
           
Yaklaşan Etkinlikler
 
 
 
 
 
SİTE HARITASI
KURUMSAL
ÜYELERİMİZ
HABERLER
ETKİNLİKLER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. İDTM, A2 Blok No:10 K:12 Ofis 376 Yeşilköy - Istanbul
T:+90 212 465 03 00
F: +90 212 465 03 01
E: bilgi@mosfed.com
MARKALAR
Üye kuruluşlarımıza bağlı markaları görüntülemek için tıklayınız.
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Haklari Saklidir 2017 © MOSFED Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri