ENGLISH TÜRKÇE  
   
13.CNRİMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı gerçekleşti.
13.CNRİMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı gerçekleşti. Açılışta mobilya sektörünün, CRNExpo Fuarcılık ve Türk ihracat dünyasının önde gelen isimleri ile İstanbul Valisi Vasip Şahin konuşmalarını gerçekleştirdi. 114 ülkeden alım heyeti düzenlenecek Dünyanın 2'inci, Avrupa'nın 1'inci büyük mobilya fuarı 13. CNRİMOB'un 40,000'i yabancı olmak üzere 150,000'i aşkın katılımcı tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Mobilya sektörünün "çatı kuruluşu" Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve CNRExpo işbirliği; Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri ve KOSGEB destekleri ile düzenlenen Türkiye'nin tek uluslararası mobilya fuarı CNRİMOB 13. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılış töreninin ilk konuşmacısı CNR Holding Genel Koordinatörü ve İcra Kurulu Üyesi Cem Şenel oldu. Şenel, fuarın dünyanın ikinci büyük mobilya fuarı olduğunu vurgularken, 150,000 metrekare ve 11 hall üzerine kurulan fuarda ziyaretçi ve katılımcıları ilk kez bekleyen yenilikler olduğunu belirtti. Kazakistan, Suudi Arabistan, Katar gibi Türk mobilyasına ilgi gösteren ülkelerden kontrat mobilyacılar için proje sunumlarına, tasarım kültürü ile öne çıkan 4 genç Finlandiyalı tasarımcının sunumuna ve gün boyu gerçekleşecek B2B'lere değinen Şenel, fuarda Türk mobilyası almak isteyen önemli zincir mağazaların da stand açtığını söyledi.

Şenel'den sözü alan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise fuarı  ilgilendiren en önemli gelişmenin CNRİMOB'un "Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik verilen milli fuarlar" kapsamına alınması olduğunu belirtti ve mobilyacıların artık fuarın önemini bildiğini söyledi. 10 Milyar $ ihracat olarak açıkladıkları 2023 hedeflerine ulaşma noktasında Türk mobilya sektörünün en önemli kaynaklarının; müteşebbis mobilyacılar, dünyadaki gelişmeleri izleyen nitelikli insan kaynağı, genç tasarımcılar ve tedarikçi sektörler  olduğunu vurgulayan Güleç, referandum sonrası sektörün kendine güvenle önünü göreceğini de ilave etti. 2017 İhracat hedefi olan 3 milyar $'ın %25'i olan 750 milyon $'lık iş anlaşmasının hayata geçeceğine inandıkları fuarın içerdiği yeniliklere vurgu yaparak sözlerine devam eden Güleç, alım heyetlerine dikkaat çekti ve İstanbul'un güvenli bir yer olduğu mesajını verdiği için herkesin huzurunda İstanbul Valisi Vasip Şahin'e teşekkür etti. Güleç'in diğer teşekkürleri ise 13 yıllık fuar başarısını paylaştıkları CNRHolding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve ekibi, TİM ve İhracatçı Birlikleri Başkanları'na yöneldi. Sözlerini sektör açısından büyük bir müjdeyle tamamlayan Güleç, 2018'de sektörün tek bir fuar çatısı altında birleşmesini umduklarını söylerken, "Gelin Bir Olalım, Birlikte Olalım.. CNRİMOB Dünya'nın en büyük fuarı olsun" sözleri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Açılış töreninde söz alan bir diğer konuşmacısı ise TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise fuarın organizatörlerine teşekkür ederken, artık mobilya sektörünün emek yoğun değil, marka-imaj ve tasarım yoğun bir sektör olduğunu söyledi. Çıkrıkçıoğlu, tasarım ve inovasyonun önemine dikkat çekerken, TİM olarak kendilerinin düzenlediği tasarım yarışmalarına 2008'de 164 aday başvururken, 2016'da bu sayının 1,171'e ulaştığını; aynı şekilde 2016'da mobilya AR-GE merkezlerinin sayısının 3'e çıktığını belirtti ve bu veriler ışığında tasarımın yükselen değerine atıf yaptı. Çıkrıkçıoğlu sözlerini mobilya sektörünün 2023'te 10 milyar $ ihracatın da üzerine çıkacağına inancının tam olduğunu belirterek tamamladı.

Törende son olarak sahneye İstanbul Valisi Vasip Şahin davet edilirken, Şahin fuarın sektöre ve Türkiye ekonomisine bereket ve hayır getirmesi temennileriyle sözlerine başladı. 2002'den beri Türkiye'nin yükselen profiline dikkat çeken Şahin, özellikle 2013 yılıyla birlikte Küresel kriz ortamından büyüyerek çıkan Türkiye'nin yükselişten hoşnut olmayan dış mihrakların engelleyici çabalar içerisine girdiğini belirtti. İstanbul Valisi Şahin, "oyuna gelmeyeceğiz, birlik olacağız, daha çok üretecek ve istihdam yaratacağız" derken, bu dönemin sabır, fedakarlık ama en çok da cesaret istediğini ilave etti. Şahin, sözlerini yerli ve yabancı katılımcılara hoşgeldin dilekleriyle tamamlarken, felsefelerinin "kazan-kazan" olduğunu hem mobilya satacaklarını hem de mobilya alacaklarını, tüm partnerlerin kazançlı çıktığı bir ticari ahlakı yükselteceklerini belirtti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ve diğer sektör başkanları ile CNRHolding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem tarafından kesilen kurdele ile açılışı yapılan 13. CNRİMOB Uluslararası Mobilya Fuarı, 29 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek..

 
 
 
 
           
Yaklaşan Etkinlikler
 
 
 
 
 
SİTE HARITASI
KURUMSAL
ÜYELERİMİZ
HABERLER
ETKİNLİKLER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. İDTM, A2 Blok No:10 K:12 Ofis 376 Yeşilköy - Istanbul
T:+90 212 465 03 00
F: +90 212 465 03 01
E: bilgi@mosfed.com
MARKALAR
Üye kuruluşlarımıza bağlı markaları görüntülemek için tıklayınız.
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Haklari Saklidir 2017 © MOSFED Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri